30 Ekim 2009 Cuma

MATEMATİK NASIL ÇALIŞILIR?

Çalışma stillerine geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki herkes farklı çalışır ve matematik için tek doğru bir çalışma şekli yoktur. Burada birçok çalışma stilini bulacaksınız fakat zaman gibi çeşitli sorunlardan dolayı bütün bu yolları deneyebileceğinizi sanmıyorum. Bu bir sorun değildir. Tamam hepimiz farklı çalışırız ve bize sorulursa biz herzaman yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştığımızı söyleriz. Bence, burda vereceğim tekniklerle halihazırda çalımaya ayırdığınız zamanınızla en iyisini yapabilirsiniz.

 

Şimdi, bu yazıyı okuyan iki tip insan olduğunu söyleyebilirim; aldığı notla mutlu olanlar ve söyleyeceğim şaylere ilgi duyanlar diğerleri de aldığı notlarla mutlu olmayıp kendilerini geliştirmek için fikir arayanlardır. Şimdi bu gruplar hakkında kısa değerlendirmelere bakalım.

 

Eğer rutin bir çalışma alışkanlığınız var ve matematik derslerinden aldığınız notla mutluysanız bu yazıyı ilginç bulacaksınız. Tabii ki eğer başarılıysanız önceki çalışma stilillerinizi değiştirmek zorunda değilsiniz. Fakat en azından vereceğim stillerle bir karşılaştırma yapma şansı bulacaksınız.

 

Eğer matematikten aldığınız notlardan memnun değil ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız çalışma stillerine geçmeden önce bilinen bazı şeyleri hatırlatmak da yarar var. Matematikten durumu zayıf olan insanlar üç gruba ayrılırlar.

  

Birinci ve en geniş grup düzenli çalışma alışkanlıkları olmayan ya da matematiğe nasıl çalışacağını anlayamayanlardır. Bu kategorideki öğrenciler vereceğim stillerden hepsini uygulayamasa da bunlardan faydalanmalı ve kendisini geliştirmek için geterli sayıda stilleri takip edebileceğinden eminim.

 Sıradaki kategori hergün birkaç saatini çalışmaya ayırdığı halde matematiği iyi yapamayanlardır. Bu gruptaki öğrencilerin çoğu yetersiz çalışma alışkanlıklarından çok şikayet ederler. Umarım bu notlar daha verimli çalışmanıza yardımcı olur ve zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.

 

Son kategori ise çalışmaya yeterli zaman ayırmayan öğrencilerdir.Bu gruptaki öğrencilerin durumu çok çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bazıları ailevi nedenlerden ya da işte çalışmaktan dolayı  matematikten başarılı olabilmeleri için gereken zamanı bulamıyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse eğer sizde bu durumdaysanız belki bu yazıyı okuduktan sonra daha verimli çalışırsınız ve sizin için bundan başka yapacak pek bir şey yok. Bu gruptaki öğrencilerin çoğu ne yazık ki bu grupta olduklarından habersizdirler. Çoğu da bir matematik dersinden başarılı olabilmek için ne kadar zaman harcanmasını gerektiğini bilmez. Öyleki bu yazı size daha çok çalışmanız gerekeceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Çoğu insan da kendisi için matematikten daha önemli şeylerin olduğunu düşünür ve önemsiz gibi gördüğü matematiğe  zaman ayırmak istemez. Bu tamamen sizin için bir karar olmasının yanında doğal olarak matematik dersinizi geçmeniz için ona zaman ayırmanız gerektiğini düşünebilmelisiniz.

 

Hangi grupta olduğunuzu az çok biliyorsunuz. Şimdi çalışma stillerine geçebiliriz. Çalışma stillerini gruplara ayırmaya çalıştım ve bazı klişe sözleri gerektiğinde ekledim mesela ev ödevlerinizi yapmanız, sınavlara zamanında çalışmanız gibi… Fakat tüm çalışma stillerini üç ana gruba ayırabiliriz.

 

Matematik İzleme Sporu Değildir

Sadece okula gidip, sınıfta hocayı izleyerek ve tahtayı deftere geçirerek hayatta matematik öğrenemesiniz. Matematik öğrenmek için her adımda aktif rol almalısınız. Derse kesinlikle katılmalı ve dikkatle öğretmeni izlemelisiniz. Çok güzel ve özel not almalısınız. Öğretmen çalışma sorusu vermese bile oturup sorular üzerinde kafa yormalısınız. Sadece sınavdan önce değil devamlı çalışmalı ve düzenli bir çalışma alışkanlığınız olmalı. Başka bir deyişle öğrenme sürecinde siz de kendinizi aktif  hissedebilmelisiniz.

 

Gerçek şu ki öğrencilerin çoğu matematikten geçmek için çok çalışmak zorundadırlar ve genel olarak diğer derslere oranla daha çok çalışmalıdırlar. İsterseniz bildiğiniz gibi yapın ve sınav öncesi sabahlara kadar çalışın  ve göreceksiniz ki matematiği geçmek hiç de öyle kolay değil.

 

Eğer matematik öğrenme srecinde aktif rol almak istemiyorsanız okulda ya da dışarda herzaman matematikle başızın derde girecektir.

 

Matematik Kurallarını Anlamaya Gayret Et

Bir tarih dersini sadece birkaç tarih, isim ve olay  ezberleyerek geçebilirsiniz. Fakat bir matematik dersi için sadece kuralları ezberlemek yetmez çok daha fazlasına ihtiyaç var. Önemli olan ezberlediğiniz bir kuralı nasıl kullanabileceğinizdir. Bu ise hiç de kolay değil.

 

Çoğu formullerin özel durumları vardır. Bu özel durumları mutlaka bilmeniz lazım. Zaten ÖSS, OKS, KPSS gibi SEÇME ve  ELEME sınavlarında genellikle kuralların kendisi değil bunların özel durunmları ile sorular hazırlanır. Mesela “iki kare farkı” formülünü kullanabilmek için önce bu formulün en basit halini bilmen lazım. Eğer formulü yanlış öğrenmişsen ya da hatırlayamıyorsan doğal olarak doğru cevabı bulamazsın.

 

Diğer formuller de bazı genel bilgilerdir ve sorunun tümünden ziyade çözümün bazı aşamalında kullanmanız gereken kurallar ya da hintlerdir. Eğer formulun nasıl kullanılacağını ve bu formulun altında yatan düşünceyi bilmezsen o formulü kullanmak çok zor olacaktır. Mesela bir calculus/analiz dersinde parçalı integral(integration by parts)   alma formulünü ezberlemek hiç de zor değil. Fakat formulu iyi anlamamışsan hangi kısmın integralini alacağını bilmiyorsan formul bir işine yaramaz.

 

Matematik Birikimle Olur (cumulative’dir)

Matematik dersinde herşey birbirine bağlıdır. Eski bilgileri doğru öğrenememişsen yenileri öğrenmede zorluk çekersin. Bir sonraki dersi alabilmek için önceki derslte öğrenmen gerekeni öğrenmiş olmalısın. Mesela lisede öğrendiğin türev-integral konularının çok zor olduğunu düşünürsün. Bir integral alabilmek için “ dört işlem, çarpanlara ayırma,  denklem çözme, trigonometri, üslü ve köklü syaılar”, kısacası cebir ve geometriden birçok konuyu öğrenmiş olman gerekiyor. Bu da demek oluyor ki lise veya üniversitede matematikten başarılı olmak için taa ilkokuldan itibaren bütğn konuları en doğru biçimde öğrenmiş olman gerekiyor.

 

Şimdi bu üç öneri cepte dursun ve matematik öğrenmek için bazı spesifik detaylara inelim. Bazı öneriler birçok yerde karşınıza çıkacak ki bunlar ya süper önemli şeyler ya da diğer grupların altında da bulunmsı gereken şeylerdir.

 

 Rıza Şimşek 

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder